تبلیغات
دوستداران شهرسازی - پاشیدن گرد مرگ بر خانه های تاریخی
دوستداران شهرسازی
روزی خواهد آمد که شهرهایی زیبا و عاری از بدی داشته باشیم به همت من و تو.......
به سایت شهرسازی بچه های پیام نور بجنورد خوش آمدید ما رو از نظراتتون محروم نکنید...
خانه های تاریخی تخریب می شوند تا برج ها و پاساژها بر روی آنها بنا شود. 
خانه های تاریخی این روزها حال و روز خوشی ندار ند و کابوس تخریب و مرگ روزی نیست که به سراغ آنها نیاید. تا همین چند سال پیش هم به خود می بالیدیم که همواره در طول هزاران سال در حوزه معماری و بناهای تاریخی حرفی برای گفتن داشته ایم و بر همین اساس بود که کارشناسان میراث فرهنگی، این آثار را یکی پس از دیگری در فهرست میراث ملی ثبت می کردند تا از گزند آسیب های فرصت طلبان در امان بمانند. اما حالا هویتی که بخشی از آن در معماری خانه های تاریخی نمود پیدا کرده است، همچون بیمار رو به موتی شده است که قربانی می شود تا برج های ناموزون و پاساژهای بی قواره مثل قارچ سبز شوند و رشد کنند و هر روز اثری از میراث ملی خارج شود.
پاشیدن گرد مرگ بر خانه های تاریخی

 خانه های تاریخی تخریب می شوند تا برج ها و پاساژها بر روی آنها بنا شود. 
خانه های تاریخی این روزها حال و روز خوشی ندار ند و کابوس تخریب و مرگ روزی نیست که به سراغ آنها نیاید. تا همین چند سال پیش هم به خود می بالیدیم که همواره در طول هزاران سال در حوزه معماری و بناهای تاریخی حرفی برای گفتن داشته ایم و بر همین اساس بود که کارشناسان میراث فرهنگی، این آثار را یکی پس از دیگری در فهرست میراث ملی ثبت می کردند تا از گزند آسیب های فرصت طلبان در امان بمانند. اما حالا هویتی که بخشی از آن در معماری خانه های تاریخی نمود پیدا کرده است، همچون بیمار رو به موتی شده است که قربانی می شود تا برج های ناموزون و پاساژهای بی قواره مثل قارچ سبز شوند و رشد کنند و هر روز اثری از میراث ملی خارج شود.

دیگر گوش هایمان به شنیدن اخبار مربوط به خروج آثار تاریخی از فهرست میراث ملی عادت کرده است. همین چند روز پیش بود که خبر خروج نخستین کلانتری بلدیه تهران روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت. در کنار آن باید به خانه های تاریخی پروین اعتصامی، خانه اتحادیه و دایی جان ناپلئون و بسیاری از خانه های تاریخی دیگر هم اشاره کرد که یا از فهرست میراث ملی خارج شده اند یا در انتظار خروج هستند.

سریال خروج خانه های تاریخی از فهرست میراث ملی زمانی کلید خورد که دیوان عدالت اداری با تکیه بر قوانین ۱۰۰ سال پیش میراث فرهنگی اجازه خروج این خانه ها را به نفع مالکان آنها داد. از آن پس هم نه میراث فرهنگی و نه هیچ مرجع قانونی دیگری نتوانست جلوی این اقدام را بگیرد.

قوانینی که هم اکنون به دیوان عدالت اداری اجازه خروج بناهای تاریخی را می دهد، یکی مربوط به تصویب قانون در ۱۲ آبان ۱۳۰۹ است که براساس ماده اول آن «تمامی آثار صنعتی و ابنیه و اماکنی که تا اختتام دوره سلسله زندیه درمملکت ایران احداث شده اعم از منقول با رعایت ماده ۳ این قانون می توان جزو آثار ملی ایران محسوب داشت و در تحت حفاظت و نظارت دولت است.» همچنین در اول آبان ۱۳۵۲ یک ماده واحده به این قانون افزوده شد که براساس آن «به وزارت فرهنگ و هنر اجازه داده می شود علاوه بر آثار مشمول قانون حفظ آثار ملی مصوب آبان ماه ۱۳۰۹ آثار غیرمنقولی را که از نظر تاریخی یا شئون ملی واجد اهمیت باشد صرف نظر از تاریخ یا پیدایش آن با مشمول همه قوانین و مقررات مربوط به آثار ملی خواهد بود.»● دست های پنهان میراث فرهنگی​​

برخی از دوستداران و کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند در سازمان میراث فرهنگی دست های پنهانی برای تهیه فهرستی از خانه های تاریخی به منظور خارج کردن آنها از فهرست میراث ملی وجود داشته، اما تاکنون مستنداتی در این زمینه به دست کسی نرسیده است.

سجاد عسگری، دبیر کمیته پیگیری خانه های تاریخی با اعتقاد بر این که در میراث فرهنگی افرادی هستند که به خروج این آثار علاقه دارند، می گوید: «دیوان عدالت اداری با این اقدامات و رای هایی که برای خارج شدن خانه های تاریخی از آثار ملی صادر می کند، در حقیقت حکم به پایمال کردن هویت و تاریخ ۷۰ میلیون ایرانی می دهد. دیوان عدالت اداری دادگاه های خود را غیر حضوری برگزار و احکام را تنها با تکیه بر قوانینی که مربوط به ۱۰۰ سال پیش است، صادر می کند.»

او با بیان این که قضات بدون آن که از میراث فرهنگی و کارشناسان آنها نظر بخواهند، این احکام را صادر می کنند، توضیح می دهد که دیوان عدالت اداری تاکنون هیچ رایی را مبنی بر این که خانه تاریخی از فهرست میراث ملی خارج نشود، صادر نکرده و همواره همه حکم های دیوان، مبنی بر خروج و به دنبال آن تخریب آن خانه ها بوده است.

به گفته عسگری، از نظر دیوان عدالت اداری هر خانه تاریخی که تا پایان دوره زندیه باشد ـ البته با تکیه بر قانون سال ۱۳۰۹ ـ ارزش تاریخی دارد. با این نگاه باید گفت که تهران ۱۰۰ سال پیش به طور کلی باید تخریب شود و جای آن را پاساژها و برج ها بگیرند.● ۹۹ درصد تخریب ها زیر سر شهرداری تهران است

دبیر کمیته پیگیری خانه های تاریخی با اشاره به دست های پنهان در میراث فرهنگی نیز می گوید: «شنیده ها حاکی از وجود چنین افرادی در میراث فرهنگی است، اما هنوز نمی توان به طور قطع در این زمینه رای داد. باید گفت که مقصر اصلی خروج خانه های تاریخی بویژه در پایتخت، شهرداری تهران است، زیرا شهرداری ها برای دریافت مالیات، تراکم و عوارض بیشتر تمایل به خروج و سپس تخریب این خانه ها دارند.

به جرات می توان گفت که علت اصلی خروج و تخریب خانه های تاریخی زیر سر شهرداری است. مالکان آثار ملی، خود راه و کار خروج آثار را نمی دانند و کارشناسان شهرداری ها در مناطق مختلف هستند که تمامی راه و کار لازم را به مالکان آثار ملی یاد می دهند.»

او معتقد است: «اگر شهرداری واقعا خواهان حفظ بخشی از تاریخ و هویت شهر است، باید براساس قانون و مصوبه شورای شهر تهران از صاحبان این خانه ها مالیات و عوارض دریافت نکند. یا آن که به صاحبان خانه ها برای مرمت وام پرداخت کند.»

به گفته عسگری، در سال های گذشته میراث فرهنگی اقدامات خوبی را برای ثبت و حفاظت از خانه های تاریخی انجام می داد که در یکی دو سال اخیر به دلیل وجود این مباحث، استان ها حتی در ثبت ملی خانه ها نیز تعلل می کنند و ترجیح می دهند آثار مالکان خصوصی را ثبت ملی نکنند.

نکته: سریال خروج خانه های تاریخی از فهرست میراث ملی زمانی کلید خورد که دیوان عدالت اداری با تکیه بر قوانین ۱۰۰سال پیش میراث فرهنگی اجازه خروج این خانه ها را به نفع مالکان آنها داد​

دبیر کمیته پیگیری خانه های تاریخی درباره این که چرا مالکان خصوصی تمایل به خروج خانه هایشان از فهرست میراث ملی دارد، می گوید: « زمانی که اثری در فهرست ملی ثبت می شود، مالک آن دچار عدم النفع (ضرر و زیان) می شود و اجازه دخل و تصرف در آن اثر هم داده نمی شود، اما در برنامه پنجساله چهارم توسعه براساس ماده ۱۱۴، دولت مکلف شده که طرح حمایت از مالکین و متصرفین آثار ثبت شده ملی را اجرایی کند. اگر اثری در مقیاس شهری و بومی باشد، باید عدم النفع مالک از منابع شهری یعنی توسط شهرداری های کل کشور تامین شود. اگر هم اثر دارای ارزش ملی هست حتی در صورت داشتن مالک یا مالکان دولت موظف است که ضرر و زیان مالک را بپردازد.»● تشکیل جلسه با شهرداری و میراث فرهنگی

عسگری درباره این که کمیته پیگیری خانه های تاریخی برای خروج از این وضعیت چه راهکارهایی را پیش رو دارد، بیان می کند: «کمیته پیگیری خانه های تاریخی بتازگی کار خود را شروع کرده است، اما جلساتی با شهرداری و میراث فرهنگی گذاشته ایم و بزودی نیز قرار است جلسه مشترکی با حضور نمایندگان میراث فرهنگی و شهرداری تهران برگزار کنیم.

همچنین در حال رایزنی برای دیدار با ریاست قوه قضاییه هستیم تا شاید بتوان هر چه زودتر خانه های تاریخی باقیمانده شهر ـ که بخشی از هویت شهری و شهروندی به حساب می آید ـ را حفظ کرد.»
نرگس محمدی 
روزنامه جام جم ( www.jamejamonline.ir


● برخوردهای سلیقه ای با قوانین جامع

در این میان مسعود علویان صدر، معاون میراث فرهنگی معتقد است که خروج بناهای تاریخی از ثبت، متعلق به زمان حال نیست و از ۳۰ سال پیش تاکنون وجود داشته، اما تا به حال به نحوی از اجرای آن جلوگیری شده و اجرای آن به تعویق افتاده است.

علویان صدر با رد وجود دست های پنهان در میراث فرهنگی و حتی ناراحت بودن مدیران میراث فرهنگی از خروج آثار تاریخی از فهرست میراث ملی می گوید: «می توان گفت یکی از دلایل صدور این گونه احکام دیوان عدالت اداری برخوردهای سلیقه ای است وگرنه قوانین میراث فرهنگی جامعیت کامل دارد.»● نامه نگاری با ​ قوه مجریه ، قضاییه و شورای نگهبان

معاون میراث فرهنگی درباره برگزاری جلسات مشترک با دیوان عدالت اداری برای حل این بحران می گوید: «با دیوان عدالت اداری جلسه ای نگذاشته ایم، اما با چند نفر از فقهای شورای نگهبان صحبت شده و به رئیس قوه قضاییه و ریاست جمهوری نامه نوشته ایم که این موضوع هر چه سریع تر حل شود.»● کوتاهی​ در خروج خانه های تاریخی

بسیاری از کارشناسان حقوقی معتقدند که گرد مرگ روی قوانین میراث فرهنگی نشسته و باید این قوانین حتما بازنگری شوند.

در این میان، دیوان عدالت اداری نظری دیگر داشته و معتقد است که کارشناسان میراث فرهنگی در بحث خروج خانه های تاریخی کوتاهی کرده و اطلاعات جامع و کاملی به شعبات صدور رای پرونده ها ارسال نمی کنند.

علی اکبر بختیاری، مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری اعتقاد دارد: «زمانی که برای خروج آثار از فهرست میراث ملی شکایتی از طرف مالک به دیوان عدالت اداری داده می شود، شعبه رسیدگی به این پرونده مکلف است نسخه ای از آن را به سازمان میراث فرهنگی ارسال کند تا توضیحاتی از سوی سازمان درباره آن ملک داده شود به همین منظور تا یک سال فرصت دارد که به این نامه جواب بدهد، اما سازمان میراث فرهنگی به جای این که از کارشناسان خود استفاده کند و یک پاسخ مناسب و منطقی بدهد، لایحه ضعیفی را در این ارتباط ارائه می کند که قابل دفاع نیست و در مقابل، انتظار معجزه دارند در حالی که اگر این مجموعه بخوبی عمل کند به حفظ میراث فرهنگی منجر می شود.»

به هر روی، این روزها شاهد هستیم که مدام تعداد ساختمان ها افزایش پیدا می کند، راه ها گسترش می یابد و شهرها بزرگ تر می شوند و به تبع آنها بیمارستان ها، مدارس و کتابخانه ها و... بیشتر می شوند. کاش در این میان تمهیدی اندیشیده شود تا میراث فرهنگی ما قربانی این گسترش شهری نشود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

سه شنبه 17 مرداد 1391
سه شنبه 10 مرداد 1396 ساعت 10 و 17 دقیقه و 43 ثانیه
I'm not sure exactly why but this web site is loading incredibly slow for me.
Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
I'll check back later on and see if the problem still
exists.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 ساعت 13 و 03 دقیقه و 08 ثانیه
These are in fact fantastic ideas in concerning blogging.

You have touched some good factors here. Any way keep up wrinting.
دوشنبه 28 فروردین 1396 ساعت 05 و 44 دقیقه و 48 ثانیه
Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures
aren't loading properly. I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different web browsers and both show the same results.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


این وبلاگ وبلاگ درسی شهرسازی دانشگاه پیام نور بجنورد می باشد و در ان مطالبی مرتبط با این رشته و دانشگاه قرار می گیرد.

مدیر وبلاگ : pooya shaddel
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون در مورد این وبلاگ چیه؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
کلیه حقوق این وبلاگ برای دوستداران شهرسازی محفوظ است